text for mobiles →

      Zrozumienie rodzajów ubytku słuchu

 
Zrozumienie

rodzajów ubytku słuchu

 
Beltone
Objawy i przyczyny problemów ze słuchem, kogo dotyczą i co z nim robić.

Kto ma problem ze słuchem?

 

Kto ma problem ze słuchem?

Około 6 milionów Polaków (1 na 6 osób) cierpi na lekki, duży lub głęboki ubytek słuchu. Chociaż istnieje wiele przyczyn utraty słuchu, najczęstszymi są starzenie się i uszkodzenia słuchu spowodowane hałasem.

 

Ciekawi Cię, czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma oznaki utraty słuchu? Sprawdź swój słuch w zaciszu domu, korzystając z naszego szybkiego, bezpłatnego testu słuchu online.

 

Jeśli test wykaże potencjalną utratę słuchu, dostępnych jest wiele opcji leczenia.

Darmowy test słuchu (EN)

Do not delete

Poziomy ubytku słuchu

Istnieją dwa poziomy ubytku słuchu: od lekkiego do umiarkowanego i od dużego do głębokiego.

Dźwięki są słyszane dzięki maleńkim nerwom zwanymi komórkami słuchowymi zlokalizowanymi w naszych wewnętrznych uszach. Nasze zewnętrzne komórki słuchowe pomagają nam słyszeć ciche dźwięki, a wewnętrzne komórki słuchowe pomagają nam słyszeć wysokie i niskie dźwięki.

Osoby z lekkim lub umiarkowanym ubytkiem słuchu utraciły niektóre zewnętrzne komórki słuchowe i mają problemy ze zrozumieniem cichszych dźwięków, takich jak głosy kobiet i dzieci. Osoby z dużym lub głębokim ubytkiem słuchu utraciły zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne komórki słuchowe, co utrudnia słyszenie cichych dźwięków jak również uniemożliwia rozróżnienie między wysokimi i niskimi dźwiękami.

Trzy rodzaje utraty słuchu

Przewodzeniowy ubytek słuchu

Przewodzeniowa utrata słuchu jest często przejściowa i czasami można ją skorygować za pomocą usuwania woskowiny,  korzystania z leków lub dzięki operacji.

Niedosłuch odbiorczy 

Ubytek słuchu czuciowo-nerwowego stanowi 90% wszystkich problemów ze słuchem u dorosłych i jest głównie związany ze starzeniem się i długotrwałym narażeniem na hałas. To właśnie w tym rodzaju niedosłuchu aparaty słuchowe są najlepszym rozwiązaniem.

Mieszany ubytek słuchu

Mieszany ubytek słuchu występuje, gdy mamy do czynienia z połączeniem ubytku przewodzenia i czuciowo-nerwowego. W przypadku mieszanego ubytku słuchu można usunąć woskowinę, przyjmować leki, wykonać zabieg chirurgiczny i / lub wykorzystać aparaty słuchowe.


Oznaki utraty słuchu


Jeśli doświadczasz któregokolwiek z poniższych objawów utraty słuchu, ważne jest, aby ustalić ich przyczyny.


✔︎ Trudno jest Tobie usłyszeć, zrozumieć lub podążać za słowami innych, kiedy mówią.

✔︎ Wydaje się Tobie, że ludzie mówią cicho, mamroczą, bełkoczą, opuszczają słowa lub mówią zbyt szybko.

✔︎ Często prosisz ludzi, aby powtórzyli wypowiedziane zdanie.

✔︎  Rozmowy telefoniczne i wideo-rozmowy są trudne do usłyszenia.

✔︎ Podczas rozmowy telefonicznej z trudem rozróżniasz słowa, „zatykasz” drugie ucho lub używasz słuchawek dousznych przy średniej lub dużej głośności w telefonie.

✔︎ Czasami nie słyszysz dźwięku SMS, dzwonka do drzwi, dzwoniącego telefonu lub wywoływania Twojego nazwiska.

✔︎ Masz trudności ze zrozumieniem mowy w hałaśliwych miejscach, takich jak restauracje.

✔︎ Wolisz głośniejszy dźwięk telewizora niż przyjaciele i członkowie rodziny.

✔︎ Słyszysz dzwonienie w jednym lub obu uszach.


Tylko kompleksowe badanie słuchu przeprowadzone przez licencjonowanego protetyka słuchu może dostarczyć informacji o wszystkich faktach. Pozwól naszym protetykom słuchu okazywać uszom szacunek, na jaki zasługują.

 

Umów się na wizytę

Przyczyny i skutki utraty słuchu

 

Przyczyny i skutki

utraty słuchu

Długotrwałe narażenie na hałas i starzenie się to pierwsze miejsce na liście przyczyn utraty słuchu. Innymi winowajcami są infekcje ucha, genetyka, urazy głowy, niektóre leki, szumy uszne i choroby, takie jak zapalenie opon mózgowych i choroba Alzheimera.

 

Nieleczona utrata słuchu może wywołać demencję. Brak wyraźnego słyszenia słów może mieć negatywny wpływ na życie rodzinne, społeczne i zawodowe, a także może zaszkodzić zdrowiu.

 

Dowiedz się więcej o zapaleniu opon mózgowych i utracie słuchu

Dowiedz się więcej o chorobie Alzheimera i ubytku słuchu

do not delete

Aparaty słuchowe - droga do lepszego słyszenia

Nowoczesne aparaty słuchowe to małe, wyrafinowane, elektroniczne cuda, które wykorzystują najnowszą technologię bezprzewodową, w tym Bluetooth®. Istnieje model i styl aparatu słuchowego dla praktycznie każdego poziomu i typu ubytku słuchu.

 

A co najważniejsze, aparaty słuchowe wzmacniają relacje, zwiększają pewność siebie, poprawiają jakość życia, a nawet mogą pomóc w zapobieganiu pogorszeniu się utraty słuchu.


Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie problem ze słuchem

 

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie problem ze słuchem

Wiemy, że ta decyzja może wydawać się przytłaczająca. Odwiedź Profesjonalny Gabinet Badań Słuchu Twój Słuch, porozmawiaj z jednym z naszych protetyków słuchu i uzyskaj ocenę słuchu.

 

Nasi protetycy słuchu przeprowadzą kompleksowe badania, ocenią poziom Twojego słuchu i omówią opcje powrotu do dobrego słuchu.

Poproś o bezpłatne spotkanie

do not delete