Rodzaje i przyczyny utraty słuchu

Istnieje wiele powodów, dlaczego tracimy słuch. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli gorzej słyszysz, możesz coś z tym zrobić.

 

Przyczyny utraty słuchu

Istnieje wiele powodów, dlaczego tracimy słuch, ale najczęstszymi są długotrwałe narażenie na hałas i proces starzenia. Inne przyczyny to infekcje ucha, predyspozycje genetyczne, urazy głowy i niektóre leki. Kiedy ucho nie funkcjonuje prawidłowo, mózg nie odbiera dźwięków.

 

Utrata słuchu jest bardzo często stopniowa, więc nie zawsze zauważamy, jak z czasem dźwięki stają się słabsze. Możemy nawet zacząć zapominać o niektórych dźwiękach, które kiedyś słyszeliśmy.

 

Utrata słuchu ma ogromny wpływ na nasze życie rodzinne, społeczne i zawodowe, ponieważ przeszkadza w normalnym sposobie komunikacji, czyli mówieniu i słuchaniu. Dlatego utrata słuchu może izolować. Osoby z ubytkiem słuchu mogą zacząć wycofywać się z interakcji społecznych.

 

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli gorzej słyszysz, możesz coś z tym zrobić. Regularne używanie aparatów słuchowych może poprawić Twoje relacje z innymi, zwiększyć pewność siebie w sytuacjach towarzyskich i poprawić ogólną jakość życia. Aparaty słuchowe Beltone ponownie ułatwiają prowadzenie rozmów i pomagają połączyć się z otoczeniem i znów zacząć żyć pełnią życia.

 

 

Rodzaje ubytków słuchu

Jednym ze skutków utraty słuchu jest zmniejszona zdolność odróżniania mowy od hałasu. Dlatego jeśli masz ubytek słuchu, możesz czuć, że dobrze słyszysz w cichych sytuacjach, ale nie w hałaśliwych. Często zdarza się, że wysokie dźwięki, takie jak śpiew ptaków, mogą całkowicie zniknąć.

 

Przyczyny ubytku słuchu są różne, a rodzaj ubytku słuchu zależy od części ucha, w której występuje uszkodzenie. Ogólnie istnieją trzy różne rodzaje ubytku słuchu:

ear-anatomy ear-anatomy ear-anatomy ear-anatomy ear-anatomy

Przewodzeniowy ubytek słuchu

Przewodzeniowy ubytek słuchu jest często tymczasowy i czasami można go skorygować za pomocą usuwania woskowiny, leków lub operacji. Strata przewodzeniowa wynika z problemów w uchu zewnętrznym lub środkowym i może być spowodowane przez:

  • Infekcje
  • Nagromadzenie woskowiny lub płynu
  • Przebicie błony bębenkowej
  • Otosklerozę - nieprawidłowy rozwój kości w uchu środkowym

Stopnie ubytku słuchu

Mierzony w stopniach ubytek słuchu dzieli się na poziomy, które są oparte na progach słyszenia danej osoby lub na najcichszych dźwiękach (decybelach), jakie można usłyszeć.

  Rodzaj utraty słuchu Stopień utraty słuchu (decybele) Opis
  Normalny słuch 0 do 25 dB Słuch jest uważany za normalny
  Lekka utrata słuchu 25 do 40 dB Trudności w słyszeniu cichej mowy w hałaśliwych sytuacjach
  Umiarkowana utrata słuchu 40 do 60 dB Trudności w słyszeniu umiarkowanej mowy, gdy w tle występuje hałas
  Poważna utrata słuchu 60 do 80 dB Trudności w słyszeniu głośnej mowy, ale słyszalne po wzmocnieniu
  Głęboki ubytek słuchu 80 dB lub więcej Trudności w słyszeniu i rozumieniu, nawet przy wzmocnieniu

 

Tymczasowa utrata słuchu

Są chwile, w których utrata słuchu jest tymczasowa. Ten rodzaj utraty słuchu jest powszechny i może być spowodowany jedną z następujących przyczyn:

 

  • Nadmiar woskowiny
  • Infekcja ucha
  • Alergia
  • Problemy z zatokami
  • Niektóre leki

 

Aby dowiedzieć się, czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma obniżoną czułość słuchu, skontaktuj się z lokalnym protetykiem słuchu Twój Słuch.

Umów się na wizytę

do not delete