Tinnitus, czyli szumy uszne

Zrozumienie szumów usznych

Jeśli masz szum w uszach, nie jesteś sam. Od 10 do 15 procent populacji cierpi na pewien stopień szumu w uszach, z czego ponad połowa dotyczy obojga uszu. Problem szumów jest nie tylko problemem ludzi starszych: szumy istotne klinicznie, czyli trwające powyżej 5 minut, występują także u 6 procent dzieci. 

 

Obejrzyj film i dowiedz się więcej o terapii dźwiękiem i innych możliwościach leczenia szumów usznych.


 

Aplikacja Beltone Tinnitus Calmer 

Odwróć uwagę swojego mózgu od skupiania się na szumach usznych za pomocą aplikacji Tinnitus Calmer firmy Beltone. Dostępna na iPhone'a, iPada, iPoda touch i urządzenia z systemem Android, aplikacja oferuje połączenie terapii dźwiękiem i ćwiczeń relaksacyjnych, które mogą pomóc złagodzić szumy uszne.

 

Dowiedz się więcej o Tinnitus Calmer

Download on the App StoreGet it on Google Play

Do not delete this text

Czym jest tinnitus?

Tinnitus, czyli szum w uszach, to nazwa postrzegania dźwięków, takich jak dzwonienie w uszach, brzęczenie lub syczenie, gdy dźwięki te nie są obecne w otoczeniu. Chociaż szumy uszne mogą być odbierane jako dość głośne, obiektywne pomiary pokazują, że często są one słabsze niż dźwięk opadającego liścia na ziemię.

 

Gdy zauważysz szum w uszach i zaczniesz zwracać na niego uwagę, może zostać wywołana silna negatywna reakcja emocjonalna.

 

Powstaje błędne koło, w którym zwracasz jeszcze większą uwagę na szum w uszach, a Twój mózg traci zdolność odfiltrowywania nieistotnego hałasu, zanim dotrze do Twojej świadomości.


 

Jak często występuje szum w uszach?

Szum w uszach jest zasadniczo słyszalny przez większość ludzi w pewnym momencie ich życia, nawet przez osoby z normalnym słuchem. Istnieje wiele przyczyn szumu w uszach: może on być produktem ubocznym narażenia na głośny hałas, na przykład podczas koncertu rockowego lub wieczornego wyjścia w klubie, znikając po kilku godzinach lub następnego ranka. Może się również zdarzyć spontanicznie bez żadnego powodu, a następnie zniknąć tak nagle, jak się zaczęło. Wielu profesjonalistów uważa, że jest to tylko normalna funkcja ucha.

 

Do not delete this text